Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Kąpiel. Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim liczy się wyczucie i delikatność. Doświadczenie przyjdzie z czasem, szybciej, niż się spodziewacie. Dziecko musi czuć, że to co się z nim dzieje, jest dla jego dobra. Powinno być rozluźnione, swobodnie poddawać się zabiegom. Ważny będzie kontakt wzrokowy, uśmiech, można mówić do maluszka lub nucić jakąś melodię.

Na początek, kiedy woda już się leje do dziecięcej wanny, należy ułożyć dziecko na ręczniku (na przewijaku lub stole). Zanim przystąpimy do zasadniczej części kąpieli, trzeba dziecku umyć buzię. Dobrze zrobić to wcześniej, ponieważ w wannie będzie niewygodnie, a woda z mydlinami może mu się dostać do oczu, co na pewno skwituje głośnym płaczem. W celu umycia buzi używamy płatków kosmetycznych i wacików do uszu. Delikatnie przecieramy czoło, uszka (nie wsadzamy patyczków głęboko, usuwamy tylko ten brud, który widać), a potem miękkim ręcznikiem suszymy.

Przed włożeniem dziecka do wanny, należy sprawdzić temperaturę wody. Powinna wynosić  37oC. Delikatnie wkładamy dziecko do wody, tak, by się nie wystraszyło. Trzymamy je jedną dłonią, pewnie, ale delikatnie, tak  by było bezpieczne i nie wyślizgnęło się nam z rąk. Drugą ręką, za pomocą myjki namydlamy ciało bobasa i spłukujemy wodą. 

Kąpiel powinna być dość krótka i trwać nie więcej niż kilka minut, by nie wysuszyć skóry malucha. Kiedy bobas jest już suchy i czysty, możemy zastosować kremy nawilżające skórę i oliwkę.

W przypadku główki, należy pamiętać, że nawet jeśli dziecko nie ma jeszcze włosków, powinno się skórę głowy masować i pielęgnować. Ma to spory wpływ na rozwój cebulek włosowych, a także pozwala wyczuć wszelkie zmiany na głowie.

Można też użyć oliwki dla dzieci, która natłuści i nawilży skórkę. Dzięki temu, nie powinna się także pojawić ciemieniucha, o której napiszemy niebawem.

Jeśli maluszek ma już włoski, po kąpieli ważne jest czesanie. Pobudza ono cebulki, rozplata kołtuny i oczyszcza włosy, wyciągając zanieczyszczenia i martwy naskórek. 

Inne artykuły z grupy Niemowlę

O karmieniu dziecka słów kilka

O karmieniu dziecka słów kilka

Młodzi rodzice często są nieporadni, zwłaszcza na początku swojej “kariery” wychowawczej. Mamy dla nich kilka praktycznych informacji odnośnie karmienia maluchów.  
...
Co można jeść w okresie karmienia? I ile?

Co można jeść w okresie karmienia? I ile?

Odpowiednia dieta, taka która zadowoli zarówno mamę jak i jej dziecko, to jeden z podstawowych problemów młodych rodziców. Jak opracować ją w sposób odpowiedni?  
...
Czyścimy uszka

Czyścimy uszka

Jak dbać o higienę czegoś tak małego, jak drobne uszka bobasa?
...
Pierwsze święta z dzieckiem - szkoła przetrwania

Pierwsze święta z dzieckiem - szkoła przetrwania

Święta Bożego Narodzenia dla wielu osób to szczególny czas. Pełen ciepła, magicznej atmosfery i rodzinnych spotkań. Ale jak przygotować się do pierwszych świąt z dzieckiem?  
...
Jak przygotować pierwszą kąpiel dla niemowlaka?

Jak przygotować pierwszą kąpiel dla niemowlaka?

Pierwsza kąpiel często przeraża świeżo upieczonych rodziców. Dziecko dopiero co pojawiło się na  świecie i jest takie malutkie. Jest kilka sposobów, aby pierwsze mycie nie było horrorem dla opiekunów i dziecka. Wystarczy odpowiednio się przygotować.
...
Wybór wózka dziecięcego [CASE STUDY]

Wybór wózka dziecięcego [CASE STUDY]

Dzisiaj spotkała nas miła niespodzianka. Zadowolona klientka przesłała tekst do strefy rodzica, w którym opowiada o tym jak wybierała wózek dla swojej pociechy w sklepie babyland.pl. Dziękujemy a tekst zamieszczamy i zachęcamy do przeczytania.
...
Karmienie piersią w 5 krokach - o trudnych początkach laktacji

Karmienie piersią w 5 krokach - o trudnych początkach laktacji

Karmienie piersią jest bardzo ważne dla mamy i niemowlęcia. Nie ma wątpliwości, że mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka. I chociaż natura zadbała o to, aby piersi wypełniły się mlekiem po porodzie, to jednak bardzo często trzeba powalczyć o laktację i nauczyć niemowlę skutecznie ssać. Czy wiesz jak przygotować się do karmienia, aby było ono przyjemnością dla Ciebie i dziecka? 
...
Który laktator wybrać? Ręczny czy elektryczny?

Który laktator wybrać? Ręczny czy elektryczny?

Kiedy decydujesz się karmić piersią przez pierwsze miesiące ty i dziecko stajecie się nierozłączni. Karmisz malca na życzenie, więc w każdej chwili musisz być przy nim. Co jednak zrobić, kiedy chciałabyś zrobić coś dla siebie lub musisz zostawić dziecko z opiekunką, a chciałabyś utrzymać laktację. Pomocny może okazać się laktator. Ale który model wybrać?
...
Kryzys laktacyjny - sprawdzone sposoby na niedobór pokarmu

Kryzys laktacyjny - sprawdzone sposoby na niedobór pokarmu

Mleko matki to najlepszy pokarm dla niemowlaka. Niestety karmienie piersią nie zawsze jest usłane różami. Oprócz nawału pokarmu istnieje coś takiego jak kryzys laktacyjny, który może spędzać sen z powiek młodym mamą. Jak sobie z nim poradzić?
...
Który fotelik samochodowy wybrać dla noworodka?

Który fotelik samochodowy wybrać dla noworodka?

Świeżo upieczeni rodzice, gdy wychodzą z nowonarodzonym dzieckiem na dwór, dbają  przede wszystkim o to, aby było dobrze ubrane, opatulone, by przypadkiem nie przeziębiło się od mocniejszego podmuchu wiatru. Ci sami rodzice jednak bardzo często zapominają o bezpieczeństwie w trakcie podróży samochodem. Nieodpowiednio dobrany fotelik samochodowy może zagrażać życiu i zdrowiu dziecka. A nawet ten najlepszy nieprawidłowo używany może stanowić niebezpieczeństwo.  
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list