Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Jak przygotować pierwszą kąpiel dla niemowlaka?

Często pojawia się pytanie - Czy kąpać dziecko codziennie? Ilu specjalistów, tyle opinii. Jedni zalecają kąpiel każdego dnia, aby dziecku wprowadzić rytuał dzienny i ułatwić mu odróżnianie nocy od dnia. Drudzy zalecają kąpiel co drugi dzień, aby stale nie naruszać bariery lipidowej jaką tworzy skóra dziecka. Według mnie decyzja w tym zakresie należy do rodziców.

Jeżeli zdecydujemy się na codzienną kąpiel warto wybrać stałą porę. Może to być zarówno rano, jak i wieczorem.

Warto pamiętać, aby nagrzać pomieszczenie, w którym chcemy wykąpać niemowlę. Odpowiednia temperatura to 25 stopni. Niemowlę bardzo szybko się wychładza, a co za tym idzie może czuć się niekomfortowo w chłodnym pomieszczeniu. Dodatkowo nieodpowiednia temperatura może wywołać przeziębienie.

Ważne, aby przygotować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowlęcia. Przy ich zakupie musisz zwrócić uwagę, aby były odpowiednie dla skóry od pierwszego dnia życia. Do kąpieli niezbędny jest płyn lub emulsja, najlepiej zawierająca emolienty. Dzięki nim zapewnimy odpowiednie nawilżenie skóry noworodka. Jest to szczególnie ważne w pierwszych dniach życia, ponieważ skóra dziecka do tej pory funkcjonowała w środowisku wód płodowych. Teraz musi przyzwyczaić się do powietrza, co sprawia, że jest ona bardziej wysuszona i wrażliwa na podrażnienia. Jeżeli zdecydujemy się na płyn do kąpieli nie będziemy już potrzebować żelu, ani mydełka.

Dziecko możemy kąpać tradycyjnie w małej plastikowej wanience. Warto wybrać wanienkę z termometrem, aby sprawdzić temperaturę kąpieli. Woda powinna mieć temperaturę 37 stopni. Warto jednak zawsze sprawdzić temperaturę łokciem - odpowiednia woda wywoła uczucie przyjemnego ciepła. Obecnie na rynku są również dostępne foteliki do kąpieli, które dają rodzicom wolne ręce. Nie muszą oni trzymać dziecka, mogą je posadzić i łatwiej je umyć.

Dla rodziców, którzy nie mają gdzie postawić wanienki idealnym rozwiązaniem są stojaki. Pozwalają one na kąpanie dziecka w dowolnym miejscu.

Niemowlę nie lubi być nagie, dlatego wkładając dziecko do wody warto okryć je pieluchą tetrową.  Najpierw zanurzamy nóżki i patrzymy na reakcję dziecka. Z kąpielą nie należy się śpieszyć. Pozwólmy dziecku oswoić się z nową sytuacją. Do 3 miesiąca życia nie wolno moczyć uszu.
 
Do wytarcia dziecka możemy użyć miękkiego ręcznika, albo zdecydować się na specjalne okrycie kąpielowe z kapturkiem, które pozwoli na łatwe zabezpieczenie mokrej główki. 

Przed kąpielą powinniśmy przygotować miseczkę z przegotowaną wodą, której użyjemy do umycia twarzy, uszu i narządów płciowych dziecka. Oczka powinniśmy przemyć solą fizjologiczną, należy pamiętać o kierunku mycia - od zewnętrznego kącika do nosa. Sól fizjologiczną możemy również użyć do nawilżenia śluzówki w nosie. Można to także zrobić wodą morską. Niemowlę nie potrafi oddychać przez usta, dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o nosek naszego maluszka.
Dopóki nie odpadnie pępuszek przemywamy go Octaniseptem. Należy pamiętać, że dno pępka pielęgnujemy nadal po odpadnięciu kikuta, dopóki się całkowicie nie zagoi.
Na noc należy zadbać szczególnie o skórę pupy. Należy użyć kremu przeciwko odparzeniom.

To już koniec najbardziej stresującej części kąpieli. Teraz już tylko ubieramy dziecku pidżamkę, karmimy, kładziemy do łóżeczka i już możemy cieszyć się chwilą dla siebie. Tak byłoby w idealnym świecie. Usypianie to osobna bajka, na którą każdy rodzic ma swój sposób. 

Inne artykuły z grupy Niemowlę

O karmieniu dziecka słów kilka

O karmieniu dziecka słów kilka

Młodzi rodzice często są nieporadni, zwłaszcza na początku swojej “kariery” wychowawczej. Mamy dla nich kilka praktycznych informacji odnośnie karmienia maluchów.  
...
Co można jeść w okresie karmienia? I ile?

Co można jeść w okresie karmienia? I ile?

Odpowiednia dieta, taka która zadowoli zarówno mamę jak i jej dziecko, to jeden z podstawowych problemów młodych rodziców. Jak opracować ją w sposób odpowiedni?  
...
Kąpiel. Jak się do tego zabrać?

Kąpiel. Jak się do tego zabrać?

Pierwsze kąpiele będę stresujące i dla dziecka i dla jego opiekunów. Jak odpowiednio zabrać się za pielęgnację niemowlęcia?  
...
Czyścimy uszka

Czyścimy uszka

Jak dbać o higienę czegoś tak małego, jak drobne uszka bobasa?
...
Pierwsze święta z dzieckiem - szkoła przetrwania

Pierwsze święta z dzieckiem - szkoła przetrwania

Święta Bożego Narodzenia dla wielu osób to szczególny czas. Pełen ciepła, magicznej atmosfery i rodzinnych spotkań. Ale jak przygotować się do pierwszych świąt z dzieckiem?  
...
Wybór wózka dziecięcego [CASE STUDY]

Wybór wózka dziecięcego [CASE STUDY]

Dzisiaj spotkała nas miła niespodzianka. Zadowolona klientka przesłała tekst do strefy rodzica, w którym opowiada o tym jak wybierała wózek dla swojej pociechy w sklepie babyland.pl. Dziękujemy a tekst zamieszczamy i zachęcamy do przeczytania.
...
Karmienie piersią w 5 krokach - o trudnych początkach laktacji

Karmienie piersią w 5 krokach - o trudnych początkach laktacji

Karmienie piersią jest bardzo ważne dla mamy i niemowlęcia. Nie ma wątpliwości, że mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka. I chociaż natura zadbała o to, aby piersi wypełniły się mlekiem po porodzie, to jednak bardzo często trzeba powalczyć o laktację i nauczyć niemowlę skutecznie ssać. Czy wiesz jak przygotować się do karmienia, aby było ono przyjemnością dla Ciebie i dziecka? 
...
Który laktator wybrać? Ręczny czy elektryczny?

Który laktator wybrać? Ręczny czy elektryczny?

Kiedy decydujesz się karmić piersią przez pierwsze miesiące ty i dziecko stajecie się nierozłączni. Karmisz malca na życzenie, więc w każdej chwili musisz być przy nim. Co jednak zrobić, kiedy chciałabyś zrobić coś dla siebie lub musisz zostawić dziecko z opiekunką, a chciałabyś utrzymać laktację. Pomocny może okazać się laktator. Ale który model wybrać?
...
Kryzys laktacyjny - sprawdzone sposoby na niedobór pokarmu

Kryzys laktacyjny - sprawdzone sposoby na niedobór pokarmu

Mleko matki to najlepszy pokarm dla niemowlaka. Niestety karmienie piersią nie zawsze jest usłane różami. Oprócz nawału pokarmu istnieje coś takiego jak kryzys laktacyjny, który może spędzać sen z powiek młodym mamą. Jak sobie z nim poradzić?
...
Który fotelik samochodowy wybrać dla noworodka?

Który fotelik samochodowy wybrać dla noworodka?

Świeżo upieczeni rodzice, gdy wychodzą z nowonarodzonym dzieckiem na dwór, dbają  przede wszystkim o to, aby było dobrze ubrane, opatulone, by przypadkiem nie przeziębiło się od mocniejszego podmuchu wiatru. Ci sami rodzice jednak bardzo często zapominają o bezpieczeństwie w trakcie podróży samochodem. Nieodpowiednio dobrany fotelik samochodowy może zagrażać życiu i zdrowiu dziecka. A nawet ten najlepszy nieprawidłowo używany może stanowić niebezpieczeństwo.  
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list