Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Wyprawka: wybieramy fotelik samochodowy!

Wybór fotelika, czyli bezpieczeństwo niemowlaka podczas podróży

 

Na polskich drogach, każdego dnia kursują miliony samochodów, dużych i małych, starych i tych prosto z salonu. Jeździmy do pracy, do domu, do mamy, do przedszkola, do sklepu, do lekarza… niekończące się „do”... Kto z nas wsiadając do samochodu myśli o tym, że może zdarzyć się wypadek? Nikt. Jesteśmy przekonani o tym, że bezpiecznie dotrzemy na miejsce, przyzwyczajeni i, na całe szczęście, w większości przypadków pokonujemy trasę bez niemiłych niespodzianek.

 

Pomimo tego, że nikt nie myśli o tym, że może zdarzyć się wypadek, znakomita większość kierowców zapina pasy bezpieczeństwa. Dlaczego? Bo tego wymaga obowiązujące prawo, a wizja mandatu, to wizja uszczuplenia portfela. Są również osoby, które w pełni świadomie zapinają pasy dla zapewnienia sobie komfortu psychicznego (i fizycznej ochrony). Jedynej ochrony, jaką sobie możemy zapewnić oprócz tej, którą ma dać nam posiadany przez nas model samochodu. Zapięcie pasa trwa dosłownie kilka sekund, pamiętajcie o tym!

 

Pasy bezpieczeństwa zostały zaprojektowane przede wszystkim dla osób dorosłych. Mają na celu ścisłe powiązanie pasażerów ze szkieletem kabiny samochodu. W razie wypadku, pozwala to bezwładnemu ciału wytracić prędkość wraz z samochodem. Dzięki temu niwelowane są w znacznym stopniu przyspieszenia.

 

Standardowe pasy bezpieczeństwa montowane w samochodach, nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa dziecku. Dziecko ze względu na swój wzrost, wagę, a przede wszystkim różnice rozwojowe w stosunku do dorosłego człowieka, nigdy nie będzie bezpieczne w czasie wypadku lub gwałtownego hamowania, jeśli nie jest przewożone w przystosowanym do tego celu foteliku. Foteliki samochodowe podzielone są na grupy wagowe. Najmłodsze dzieci od urodzenia do około 10-12 miesięcy muszą być przewożone w fotelikach samochodowych 0-13 kg.

 

Jak wybrać najlepszy fotelik dla niemowlęcia?

 

Najlepszy fotelik - czyli jaki? Po pierwsze bezpieczny. Foteliki dla najmłodszych podróżujących mogą kojarzyć się nam z połową łupinki orzeszka, kołyską, nosidełkiem. Właśnie w takich półleżących fotelikach najmłodsze dzieci są najbezpieczniejsze.

 

Fotelik musimy zawsze dobrać do wagi, wzrostu oraz wieku naszego dziecka! Przy wyborze warto zwrócić uwagę na ocenę fotelika w niezależnych testach zderzeniowych wykonanych np. przez niemieckie ADAC czy szwedzki Test Plus.

 

Nasze maleńkie pociechy nie potrafią jeszcze same trzymać główki, o czym więcej powiemy w dalszej części. Właśnie dlatego warto wybrać fotelik posiadający specjalną, wyprofilowaną poduszeczkę okalającą głowę niemowlęcia. Pamiętajmy, że fotelika będziemy również używać wpinając go na stelaż wózka. Zwróćmy uwagę czy dany model posiada możliwość regulacji oparcia oraz daszek.

 

Foteliki 0-13 kg zawsze tyłem do kierunku jazdy

 

Najmniejsze foteliki, tj. te w klasie wagowej 0-13 kg, montujemy zawsze tyłem do kierunku jazdy, czyli w najbezpieczniejszej z możliwych pozycji dla przewożonego w nich pasażera. Większość niebezpiecznych wypadków zdarzających się w naszej rzeczywistości, to zderzenia czołowe. Montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy sprawia, że podczas kolizji nasze dziecko jest przez siły przyspieszenia „wciskane” w fotelik, a nie wyrywane z niego. Właśnie to „wciśnięcie” dziecka w fotelik ochrania jego słabą szyję przed gwałtownym szarpnięciem główki.

 

Głowa naszej pociechy jest w stosunku do całego ciała dziecka nie tylko duża, ale również ciężka - uświadamiamy to sobie przy każdym braniu na ręce naszego maleństwa. Zawsze podtrzymujemy główkę. Stanowi ona około 25% masy ciała.

 

Jednocześnie jego kręgosłup, ścięgna i mięśnie podtrzymujące ją, nie są jeszcze w pełni ukształtowane i silne. Tylko półleżąca pozycja, tyłem do kierunku jazdy jest w stanie zniwelować skutki uderzenia chodu tak, że plecy dziecka absorbują siłę uderzenia, a nie jego szyja i głowa. Niewiele osób wie, że kształt i funkcję, te półleżące foteliki dziecięce zawdzięczają fotelom astronautów, którym naukowcy starali się skonstruować najbezpieczniejsze fotele umożliwiające bezpieczne przeżycie startu rakiet.

 

Układ kostny niemowlęcia będzie rozwijał się jeszcze przez długi czas, aż do okresu dojrzewania. Zarówno stawy biodrowe noworodka jak i kości są delikatne oraz niestabilne. Kości miednicy nie są jeszcze w pełni ukształtowane, są ruchome. Kości biodrowa, łonowa i kulszowa z czasem zrosną się, powstaną również kolce biodrowe przednie górne. To właśnie kolce biodrowe „trzymają” pasy bezpieczeństwa u dorosłego człowieka. Różnice rozwojowe niemowlęcia w stosunku do dorosłego człowieka po raz kolejny wskazują nam, jak ważne jest dostosowanie fotelika do maleńkiego dziecka.

 

Prawidłowy montaż

 

Najbezpieczniejszy fotelik może stać się niebezpieczny, gdy jest nieprawidłowo zamontowany. O tym powie wam każdy specjalista, a i pokażą to zapewne w szkole rodzenia. Każdy fotelik posiada instrukcję montażu w samochodzie. Jest to instrukcja, której przeczytanie może uratować życie naszego dziecka. Fotelik montujemy zawsze zgodnie z załączoną instrukcją. Fotelik samochodowy 0-13 kg przystosowany jest do montowania go w samochodzie tyłem do kierunku jazdy.

 

Fotelik dla niemowlaka posiada własne pasy bezpieczeństwa. Pasy te są trzy lub pięciopunktowe. Zawsze muszą zostać prawidłowo zapięte i wyregulowane odpowiednio do wielkości naszego dziecka. Każdy producent w instrukcji zaleca metodę naciągnięcia pasów. BeSafe radzi, aby szczelina między dzieckiem a pasem uprzęży nie była większa niż na wsunięcie dwóch palców. Firma Romer zaleca, aby naciągnąć pas na tyle mocno by nie dało się wykonać tzw. testu skubnięcia (ang. Pinch test). Możemy śmiało powiedzieć, że im mocniej naciągnięty pas uprzęży tym bezpieczniej. Pamiętajmy, że foteliki z źle naciągniętym pasem nie spełniają swojej funkcji.

 

Isofix – Co to takiego?

 

Co to takiego? To system pozwalający na łatwy, szybki i pewny montaż fotelika samochodowego. System ten skonstruowany jest z dwóch metalowych zaczepów zamontowanych do podstawy fotelika i dwóch pasujących do nich zaczepów umocowanych na listwie znajdującej się w miejscu łączenia siedzenia i oparcia fotela pasażera. Zaczepy te montowane są na stałe. Montaż fotelika polega na wsunięciu fotelika zaczepami w zaczepy (system klik – klik). Do prawidłowego zamocowania fotelika dzięki systemowi Isofix nie potrzebujemy każdorazowo zapinać pasów bezpieczeństwa. System Isofix zaoszczędzi nasz czas przy częstych podróżach z maleństwem, a także wyeliminuje możliwość nieprawidłowego montażu fotelika w samochodzie.

 

Jak długo przewozić dziecko w foteliku 0-13?

 

Odpowiedź jest prosta, tak długo jak się da. Oczywiście przestrzegając zaleceń wagi i wzrostu. Zalecenie wagi, to masa dziecka zbliżona do 13 kg. Kryterium wzrostu, to fakt wystawania główki dziecka poza fotelik. Dopiero wówczas przesadźmy naszą pociechę do większego fotelika – przystosowanego do zwiększającej się wagi naszej pociechy.

 

Rosnące dziecko zacznie stópkami dotykać fotela. Kopiące w oparcie fotela dziecko nie odczuwa dyskomfortu związanego z brakiem możliwości „wyprostowania nóg”, co dla nas dorosłych jest synonimem wygodnej jazdy. Anatomia dziecka, jego pozycja w życiu płodowym, a także ta obserwowana przez nas w łóżeczku w czasie spoczynku powinna uświadomić nam, że podgięte nóżki malucha, są jego naturalną pozycją. Nie sugerujmy się tym, że dziecko kopie już w oparcie fotela, na którym montujemy jego fotelik. Tylko przekroczenie wagi lub/oraz wystawanie główki dziecka ponad fotelik ma skłonić nas do  zmiany fotelika. Wtedy sprawdź nasz ranking fotelików samochodowych.



 

Fotelik czy gondola (z wózka)?

 

Wielu producentów dostosowuje swoje głębokie części wózka – gondole, do tego, aby można zapiąć je pasami bezpieczeństwa i przewozić na siedzeniu pasażera.

 

Rozwiązanie to mogłoby ułatwić przewożenie niemowlęcia na trasach dłuższych niż te, które możemy pokonać w dwie godziny. Ponieważ właśnie do dwóch godzin dziecko może przebywać w foteliku samochodowym, wg zaleceń pediatrów. Gondola nie może zastąpić fotelika samochodowego. Nie zapewnia dziecku maksimum bezpieczeństwa.

 

Gondola nie jest montowana tyłem do kierunku jazdy (o zaletach takiego przewożenia dziecka pisaliśmy powyżej). W razie zderzenia dziecko narażone jest w większym stopniu na obrażenia. Nie jest wystarczająco chroniona żadna część ciała, której  niepełny rozwój niwelują zabezpieczenia fotelika.

 

Na jakim miejscu przewozić dziecko?

 

Odpowiedź jest prosta, jeżeli mamy taką możliwość, zawsze zapinajmy fotelik po prawej  stronie z tyłu. Z tyłu jest zawsze bezpieczniej. Montaż na fotelu za pasażerem ułatwi nam  dostęp do dziecka od strony pobocza w razie niebezpiecznej sytuacji. Nigdy nie zapinajmy fotelika z przodu, jeżeli auto wyposażone jest w poduszkę powietrzną. Nie jest to zalecane również, jeżeli poduszka powietrzna jest wyłączona, bo czy możemy zaufać w 100% urządzeniom elektronicznym?

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list