Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Polski kodeks drogowy teoretycznie pozwala kobietom w stanie błogosławionym korzystać z samochodu bez konieczności zapinania pasów. Warto się zastanowić, czy aby na pewno powinno się stosować do tak “nierozsądnych” zapisów w praktyce. 

Brak pasów bezpieczeństwa stwarza ogromne zagrożenie nie tylko dla samej kobiety, ale i śmiertelne zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Co się dzieje, gdy jadąc, nawet zgodnie z przepisami (50km/h, kobieta kieruje), samochód zderzy się z czołowo z wyprzedzającym na trzeciego nadjeżdżającym z naprzeciwka? W “najlepszym” wypadku kobieta uderzy o kierownicę uszkadzając kręgosłup, kości czaszki, gruchocząc sobie także kości klatki piersiowej i… brzuch. Co z dzieckiem znajdującym się w łonie matki? Prawdopodobnie zginie na miejscu.

Czy w sytuacji, gdy kobieta jest zapięta standardowym pasem samochodowym zwiększa się jej bezpieczeństwo? Owszem, choć nie można tego powiedzieć o dziecku. To, w przypadku zderzenia czołowego, może zostać zgniecione przez napinający się pas.

Oba przypadki zachowań bardzo dalekie są od bezpiecznej formy jazdy i nie powinny mieć miejsca w przypadku rozsądnie myślących ludzi. 

Co jednak zrobić, by kobieta w ciąży mogła bezpiecznie siadać za kółko (lub podróżować jako pasażer)? Rozwiązaniem tej sytuacji jest specjalny adapter, pozwalający niejako “poszerzyć” pas bezpieczeństwa. Popularne są produkty sygnowane logiem  skandynawskiej firmy BeSafe.

Opis producenta doskonale objaśnia działanie adaptera i konieczność jego stosowania:

Dzięki adapterowi BeSafe pas biodrowy przebiega poniżej nienarodzonego dziecka. Adapter Besafe powinien być stosowany już od samego początku ciąży, ponieważ zmniejsza ryzyko odklejenia się łożyska i poronienia w przypadku nagłego hamowania lub wypadku samochodowego.

Poniższa grafika obrazuje działanie adaptera do pasów dla ciężarnych:

 

Warto również wspomnieć o tym, że wyróżniamy dwa typy takich adapterów:

1. Najbardziej popularna wersja czyli zapinana na pasek:

2. Wariant mocowany za pomoca zaczepów IsoFix:

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, tak kobiety, jak i dziecka, tego typu sprzęt powinien się znaleźć na wyposażeniu rodzinnego samochodu.

Adaptery do pasów dla kobiet w ciąży znajdziecie w sklepie BABYLAND.pl:


 

 

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Jak rozwija się płód w pierwszym miesiącu?

Jak rozwija się płód w pierwszym miesiącu?

O rozwoju prenatalnym dziecka napisano już wiele książek i dziesiątki tysięcy artykułów. My przygotowaliśmy dla Was zestaw najważniejszych informacji odnośnie tego, jak rozwinie się Wasze maleństwo w najbliższych tygodniach. Dziś poznacie kilka szczegółów dotyczących pierwszego miesiąca.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list