Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy. W obecnych czasach powiedzenie - jedz wszystko, na co masz ochotę, lub - jedz za dwoje - dawno odeszło do lamusa.
Dużo zależy od wyjściowej masy, czyli z czasu jeszcze przed zapłodnieniem. Niedowaga mamy (poniżej 18,8 w indeksie BMI) może się wiązać z niską masą urodzeniową dziecka, co może mieć negatywny wpływ na umieralność okołoporodową, rozwój psychiczny, może zwiększyć podatność na choroby cywilizacyjne w dorosłym wieku (nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca typu II).
Nadwaga (powyżej 25 BMI, otyłość - powyżej 30) - to większe ryzyko powikłań ciąży nadciśnieniem (lub nawet stanem przedrzucawkowym), infekcjami dróg moczowych, cukrzycą, koniecznością zakończenia ciąży poprzez ciecie cesarskie, często z powodu makrosomii u dziecka (zwiększona waga w stosunku do wieku, przy masie urodzeniowej to średnio - ponad 4 - 4,5 kg), co w jego dorosłym życiu może wpłynąć na zwiększone ryzyko zaburzeń metabolicznych.
Z związku z tym każda mama ma zalecany inny przyrost masy ciała, tylko na początku, w I trymestrze zalecenia są podobne - do 2 kg można przybrać na wadze. W czasie całej ciąży:
- mama z niedowagą - powinna przytyć 12,5 - 18 kg
- z prawidłową masą - 11,5 - 16 kg
- z nadwagą - 7 - 11,5 kg
- z otyłością - 5 - 9 kg
Prowadząc różnorodną, zbilansowaną dietę dostarczamy wszystkich potrzebnych w ciąży składników. Mięso to białko, witaminy i żelazo, ryby to jod i kwasy omega - 3, jaja, nabiał - białka, wit.D, inne witaminy i minerały, warzywa, owoce - witaminy, błonnik.
Pamiętajmy, że suplementacje takiej diety nie zastąpią, zawsze gorzej są przyswajane przez organizm. Ważne jest też, że nadmierna podaż niektórych witamin może być groźna dla zdrowia maluszka, np. wit.A (może powodować wady wrodzone).
Dieta może mieć wpływ na wystąpienie lub nasilenie różnych problemów, np.:
- dużo soli - to obrzęki, nadciśnienie
- dużo cukru - nadmierny przyrost masy, cukrzyca, makrosomia (trudniejszy poród), infekcje dróg rodnych
- mała podaż płynów - infekcje dróg moczowych, obrzęki, zaparcia
- dieta ciężkostrawna - zgaga, wzdęcia, ból brzucha
- zagrożenie infekcjami, czyli porodem przedwczesnym - surowe jaja, surowe mięso, niebieskie sery pleśniowe, surowe ryby i owoce morza, niepasteryzowane mleko
- częste, a mniejsze lekkostrawne posiłki - zmniejszenie zgagi, mniejsze wzdęcia, brak napadów głodu.
- w okresie ciąży nie znamy minimalnej bezpiecznej dawki alkoholu, w określonych sytuacjach każda ilość może wywołać zespół FAS, poza tym jest to produkt bardzo kaloryczny.
Z tych wszystkich powodów warto jest zwracać uwagę na to, co i ile jemy. Może taka dieta wejdzie na stałe do naszego jadłospisu i nasze dziecko poprzez obserwacje, co jedzą rodzice i poprzez pamięć pewnych smaków z życia płodowego, będzie chętniej sięgał po zdrowe produkty, co przełoży się na całe jego dorosłe życie.
Mamy martwiące się nadwagą powinny wiedzieć, że karmienie piersią powoduje szybki powrót wagi do poziomu sprzed ciąży. A oprócz tego, jeżeli nie ma przeciwwskazań, pomoże nam utrzymywanie aktywności fizycznej przez całą ciążę i jak najszybciej po porodzie, oczywiście zaczynajmy od drobnych ćwiczeń, które z biegiem czasu będziemy sobie utrudniać.
Z kolei bez podaży odpowiednich produktów z okresu ciąży i laktacji możemy wyjść z osteoporozą, z osłabionymi zębami, z awitaminozą. W czasie ciąży i laktacji nie wolno prowadzić żadnej diety odchudzającej!
 
Bibliografia:
Żywienie kobiet w ciąży, prof.dr.hab.n.med.M.Wielgoś, 2013
Profilaktyka otyłości u dzieci i młodzieży, A. Oblacińska, H. Weker, 2008
Zalecenia dotyczące suplementacji diety u kobiet podczas planowania ciąży, w ciąży i w czasie karmienia piersią, P. Raczyński, P. Kubik, T. Niemiec, Gin. Prakt. 2006
Ciąża, laktacja a gęstość mineralna kości, J. Dydfeld, W. Horst - Sikorska, Gin.Pol 2010
 
AUTOR: MAGDALENA CAŁKA, www.miskuleczka.pl

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Jak rozwija się płód w pierwszym miesiącu?

Jak rozwija się płód w pierwszym miesiącu?

O rozwoju prenatalnym dziecka napisano już wiele książek i dziesiątki tysięcy artykułów. My przygotowaliśmy dla Was zestaw najważniejszych informacji odnośnie tego, jak rozwinie się Wasze maleństwo w najbliższych tygodniach. Dziś poznacie kilka szczegółów dotyczących pierwszego miesiąca.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list