Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Mama i praca zawodowa…

Jak utrzymać pracę?

 

Jeśli z ciążą nie dzieje się nic złego, panie mogą przez kilka miesięcy ciąży pracować normalnie, później zaś na część etatu lub zdalnie, w domowym zaciszu. Wiele firm stosuje takie metody, ułatwiając kobietom okres ciąży przez zapewnienie im ciągłości zatrudnienia i finansów. Przy okazji - same kobiety rekompensują to swoją pracą.

 

Również w czasie urlopu macierzyńkiego wiele kobiet wspiera swoich pracodawców wykonując swoje obowiązki w ograniczonym zakresie. Inni zaś szukają zastępstwa na czas absencji.

 

Wymienione przez nas punkty, to Wasze argumenty w rozmowach ze zwierzchnikami. Jeśli macie stałe umowy, pracodawca jest ustawowo zobowiązany do tego, by zapewnić Wam określone warunki. Niemniej, warto dać mu do zrozumienia, że zależy Wam na pracy i postaracie się w dalszym ciągu wypełniać choć część obowiązków. Wielu z nich to zrozumie.

 

Co mówią przepisy?

 

Prawo prawem, rzeczywistość rzeczywistością. Na całym świecie problemy tego typu pojawiają się i będą obecne jeszcze przez długi czas. Etyka kłóci się z ekonomią i uczciwością społeczną.

 

Niestety, by można było bez obaw o swoją przyszłość (przynajmniej niedaleką) pójść na urlop wychowawczy, należy spełnić kilka warunków.


 

Po pierwsze - umowa “o pracę”, najlepiej bezterminowa. To jedyna forma zatrudnienia, która prawnie pozwala na zachowanie stanowiska w czasie ciąży i po powrocie z urlopu.

 

Druga rzecz - staż pracy. Dla wielu pracodawców wieloletni współpracownik jest bardzo ważny. Jeśli spędziłyście jakiś czas w danej firmie, swoje obowiązki wykonujecie sprawnie i ciężko byłby Was zastąpić, również to może mieć ogromne znaczenie. Nowe pracownice, które zatrudnia się na jakiś czas, często nie otrzymują przedłużenia umowy...



 

Jaką pracę może wykonywać kobieta w ciąży?

 

Co jednak w sytuacji, gdy kobieta traci pracę? Większość firm nie zatrudni ciężarnej na etacie, ponieważ ta “za chwilę” ucieknie na urlop macierzyński i wydatek się nie zwróci. Pozostają prace dorywcze, staże i praca w domu.

 

Ciąża nie musi być wyrokiem, istnieje sporo propozycji, które mogą zapewnić kobiecie dodatkowy zarobek, którym wspomoże domowy budżet, a które nie zajmują więcej niż kilka godzin dziennie. Mamy dla Was kilka najciekawszych.

 

Wiele pań pracuje jako tzw. copywriterki. Pisanie tekstów reklamowych, artykułów, poradników i innych podobnych treści może się okazać ciekawym wyzwaniem i pomysłem na własny biznes. Często przeradza się to w działania oparte o blogosferę i szybko zmierza do profesjonalizacji.

 

Pod uwagę można również wziąć pracę “na słuchawce”, czyli telemarketing. My polecamy oferty, w których płaca oparta jest o podstawę godzinową i dodatki od efektów pracy. tego typu rozwiązania pozwalają często uzyskać zatrudnienie na część etatu, co w kwestiach związanych z ubezpieczeniem bywa kluczowe.

 

Dość często przyszłe mamy z zacięciem artystycznym zaczynają próbować swoich sił w produkcji ozdób rękodzielniczych. Wisiory, koraliki, kolczyki, malowane koszulki od kilku lat przeżywają swój boom i pozwalają osiągać całkiem przyzwoite dochody.

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list