Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Leki w ciąży

Naczelną zasadą powinno być jednak to, że o każdym specyfiku przyjmowanym przez matkę musi zdecydować lekarz. Nawet jeśli to tabletka przeciwbólowa taka jak Apap czy Ibuprom. To, że niektóre z nich reklamuje się jako dozwolone dla kobiet w stanie błogosławionym, nie oznacza, że mogą je przyjmować wszystkie panie.


Uważać należy przede wszystkim na silne leki: antybiotyki i specyfiki hormonalne, które zaburzają pracę organizmu. Panie chorujące na cukrzycę powinny kierować się zaleceniami lekarza w przypadku zażywania stałych leków, podobnie jest w przypadku innych chorób.


Nie jest wskazane stosowanie leków przeczyszczających i przeciwwymiotnych, zaparcia i mdłości są normalną sprawą w ciąży, nie obawiajcie się ich, pod warunkiem, że nie trwają po kilka dni… Przy okazji tej kwestii, ostrzegamy przed odwodnieniem! Bywa bardzo niebezpieczne.


Szkodliwe okazują się także specyfiki wpływające na krzepliwość krwi oraz… na przeziębienie. Lepiej stosować naturalne metody - leżeć w łóżku, pić soki i podjadać czosnek (ale nie za dużo!). Uwaga jednak na zioła, które mogą uczulać lub wywoływać niepożądane reakcje organizmu dziecka.


Pisaliśmy już o tym, przy okazji artykułu o diecie w pierwszym trymestrze, ale postanowiliśmy przypomnieć pewną kwestię. W przypadku leków i produktów pro-zdrowotnych, specjaliści odradzają także wszelkie samodzielne formy suplementacji. Tak, nawet tabletki musujące, które można kupić w każdym markecie czy kiosku powinny być konsultowane z lekarzem. To często produkty całkowicie bezpieczne dla przeciętnego użytkownika, ale w stanie błogosławionym mogą działać w sposób niepożądany.


Właściwie jest kilka składników, które powinno się uzupełniać, m.in. kwas foliowy. To związek, który poprawia rozwój układu nerwowego u dzieci znajdujących się w łonie matki. Jest bardzo istotnym elementem diety kobiety w ciąży. Jednak o formie suplementacji - kapsułki czy też specjalna dieta, powinien zdecydować lekarz. Można uzupełniać jego niedobór jeszcze na etapie planowania ciąży, jedząc sporo warzyw i świeżych owoców, które są najlepszym źródłem tego składnika.


Bezpieczna będzie także witamina C, która przyda się w chłodniejszych miesiącach, by wzmocnić organizm.

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list