Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Kiedy poród naturalny, a kiedy cesarskie cięcie?

Dobre i złe strony porodu naturalnego

 

To Wy najczęściej decydujecie o tym, jaką formę porodu chcecie zrealizować. Wiele kobiet rodzi w sposób naturalny, co wiąże się z większym wysiłkiem z ich strony, ale uważane jest za najzdrowszą metodę.

 

W ogromnym skrócie, poród naturalny wygląda następująco. Wszystko zaczyna się od rozwarcia szyjki macicy i skurczy, które rozpoczynają pierwszy etap porodu. zazwyczaj niedługo później dochodzi do przerwania błon płodowych i tzw. “odejścia wód”. Skurcze się nasilają, a gdy rozwarcie osiągnie szerokość ok 10 centymetrów poród wchodzi w drugą fazę, którą jest wypychanie przez skurcze macicy (wraz z pomocą parcia matki) dziecka do kanału rodnego.  ten moment należy do najbardziej uciążliwych i bolesnych, zwłaszcza czas w którym przeciska się głowa dziecka. Jeśli nie nastąpią żadne komplikacje, poród zakończy się sukcesem. Ostatnim etapem jest “urodzenie” łożyska.

 

Dlaczego bolesny i długotrwały poród naturalny uważany jest za najlepszy i najzdrowszy? Po pierwsze, trwa często o wiele krócej niż cesarskie cięcie, ponieważ nie wymaga narkozy. Nie trzeba więc wybudzać kobiety, a dziecko trafia w jej ręce kilka minut po urodzeniu.

 

Po drugie, bliska obecność dziecka pobudza organizm kobiety do trzeciego etapu porodu, czyli wspomnianego już “urodzenia łożyska”.

 

O dziwo, liczba powikłań poporodowych jest kilka razy mniejsza niż w przypadku zabiegu.

 

Matka nie ma blizny na brzuchu, a ta, która pozostaje po ewentualnym nacięciu krocza nie jest wyraźnie widoczna.

 

Rodzi się świadomie i… w obecności męża.

 

Jakie są wady tego typu porodu? Przede wszystkim ogromny stres i ból. I strach, że coś się nie uda. Podświadomość w chwilach pełnych skrajnych emocji podsuwa wiele obrazów, które mogą matkę przerazić.

 

Istnieje oczywiście zagrożenie nieodpowiedniego ułożenia się dziecka, przez co poród trwać będzie dłużej lub może się skomplikować. Tu jednak do głosu dochodzi medycyna… i cesarskie cięcie.

 

Kiedy cesarskie cięcie?

 

Poród z wykorzystanie cesarskiego cięcia wykonuje się standardowo w kilku przypadkach. Na własne życzenie pacjentki oraz w wtedy, gdy urodzenie dziecka metodą naturalną nie jest możliwe. Jest to często stosowana metoda, gdy kobieta ma problemy zdrowotne natury sercowej, cukrzycę lub dolegliwości natury neurologicznej.

 

W pierwszym przypadku stosuje się znieczulenie miejscowe, wewnątrzoponowe lub podpajęczynowe. Gdy zagrożone jest życie dziecka w trakcie porodu naturalnego lub akcję trzeba przeprowadzić szybko - stosuje się znieczulenie ogólne, czyli narkozę.

 

Zabieg polega na… rozcięciu powłok brzusznych kobiety i wyjęciu dziecka, wraz z łożyskiem.

Niewątpliwą zaletą tego typu operacji jest brak odczuwania bólu, przynajmniej na taką skalę, jak w przypadku porodu naturalnego. Kobieta ma najczęściej wrażenie, jakby część jej ciała zdrętwiała.

 

Przygotowania do tego typu zabiegu zaczynają się kilka godzin przed nim. Należy wygolić wzgórek łonowy, przeprowadzić poszczególne badania, podać antybiotyk (chroni przed zakażeniem), kroplówkę z wodą i znieczulić pacjentkę. Zabieg trwa kilkanaście minut.

 

Dzięki temu, ze nacięcie wykonuje się najczęściej poziomo w okolicy wzgórka łonowego, blizna po cesarskim cięciu nie jest mocno widoczna.

 

Co warto podkreślić, cesarskie cięcie nie oznacza, że kolejna ciążą nie może zostać rozwiązana w sposób naturalny.

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list