Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Jak sobie poradzić ze zgagą w ciąży? 8 sposobów na zgagę

Na początku ciąży organizm kobiety produkuje duże ilości progesteronu i relaksyny, które powodują rozluźnienie mięśni gładkich w całym ciele, a właśnie z nich zbudowany jest układ pokarmowy. W rezultacie pokarm wolniej przesuwa się w przewodzie pokarmowym, co może powodować dyskomfort. Dla Ciebie nie jest to komfortowe, ale służy to maleństwu, ponieważ takie zwolnienie perystaltyki pozwala na lepszą absorpcje substancji odżywczych, które za pośrednictwem krwi odżywiają łożysko.

Zgaga pojawia się, gdy mięśnie oddzielające przełyk od żołądka rozluźniają się , co powoduje cofanie się pokarmu i kwaśnego soku żołądkowego z żołądka do przełyku. Kwas podrażnia wrażliwą śluzówkę, wywołując uczucie pieczenia. W drugim i trzecim trymestrze ciąży zgagi mogą pojawia się częściej, ponieważ powiększająca się macica wywiera nacisk na żołądek. 

W czasie ciąży właściwie nie  da się uniknąć niestrawności - po prostu należą do mniej przyjemnej strony oczekiwania na dziecko. Istnieje natomiast kilka sposobów na walkę z nią:

  • po pierwsze profilaktyka - nie jedz tych potraw, które wywołują u Ciebie zgagę - smażone, tłuste, ostre  rzeczy wyeliminuj ze swojego menu. Czekolada i kawa również mogą wpływać na niestrawność;
  • jedz małymi porcjami, aby uniknąć przeciążenia układu pokarmowego;
  • nie śpiesz się, ponieważ jedząc za szybko połykasz powietrze, które zbiera się w układzie pokarmowym. Po drugie jedząc szybko łykasz duże kawałki, niedokładnie pogryzione, które są trudniejsze do strawienia przez żołądek; 
  • trzymaj się prosto. Sokom żołądkowym trudniej jest cofnąć się do przełyku, gdy twój tułów znajduje się w pozycji pionowej, a nie poziomej;
  • dbaj o wygodny ubiór, który nie będzie Cię uciskać w pasie ani na brzuchu;
  • zmniejsz tempo przyrostu masy ciała. Jeżeli będzie on następował stopniowo to nacisk na układ pokarmowy będzie mniejszy;
  • poproś lekarza o przepisanie odpowiedniego leku dla kobiety w ciąży. Nie bierz nic na własną rękę. Skonsultuj się zawsze z lekarzem prowadzącym ciążę;
  • żucie gumy może być sposobem na pokonanie zgagi, ponieważ  zwiększa wydzielanie śliny, która neutralizuje kwasy w przełyku. Niektórzy polecają również żucie migdałów.

Według babcinych przesądów, gdy kobieta w ciąży ma zgagę to dziecku rosną włosy. Według najnowszych badań  może to być prawda. Bujna czupryna u Twojego maleństwa na pewno wynagrodzi Ci wszystkie dolegliwości. 
 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list