Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Fakty i mity, odc. 6. Tuż po porodzie mama nie ma pokarmu...

Mit

 

Jednym z najbardziej szkodliwych mitów dotyczących ciąży i opieki nad dzieckiem jest opinia, że wiele kobiet… nie ma pokarmu tuż po urodzeniu dziecka. To się oczywiście zdarza, ale na szczęście jest to rzadkie zjawisko.

 

Czasem jednak pojawiają się drobne zaburzenia w procesie laktacji i trzeba dodatkowo pobudzić gruczoły do pracy. Drogie Panie, nie rezygnujcie z karmienia metodami naturalnymi, to najlepszy sposób, by wasze dziecko otrzymało pełnowartościowy, zdrowy pokarm. Natura nie zna lepszego pożywienia niż mleko matki

 

Fakt

 

Laktacja, czyli proces w którym gruczoły mleczne zaczynają produkcję pokarmu, uruchamiany jest już w czasie ciąży. Najczęściej w okolicy 16 tygodnia, a więc jeszcze w drugim trymestrze! Większość mam nie ma na szczęście problemu z karmieniem piersią, jednak pierwsze dni mogą się im wydawać niepokojące.

 

Mowa tu w szczególności o tym, że nie da się zauważyć tzw. ulewania. Dzieje się tak dlatego, że poprawnie zassany sutek znajduje się dość głęboko w jamie ustnej dziecka i pokarm nie ma jak się wylewać. Wpada od razu do przełyku. To bardzo dobrze, nic się nie marnuje! Niektóre panie nie mają też większych problemów z wyciekaniem mleka, więc mogą się początkowo obawiać o to, że pokarmu jest za mało…

 

Niekiedy jednak, o czym pisaliśmy w pierwszym akapicie, mleka faktycznie jest niewiele. Na początku to zrozumiałe, ponieważ siara produkowana jest w niewielkich ilościach, a i żołądek dziecka w pierwszych dniach ma pojemność oscylującą w granicach 5 ml. Niemniej jeśli problem trwa dłużej niż kilka dni, należy spróbować pobudzić laktację sztucznie.

 

Najlepszą metodą jest… przystawiania dziecka do piersi. Rytmiczne i częste ssanie prawdopodobnie pobudzi gruczoły do pracy. Ważne, by dziecko ssało w sposób właściwy. Można to także robić za pomocą laktatorów - ręcznych lub elektrycznych. Może to potrwać kilka dni, ale najczęściej udaje się osiągnąć upragniony cel. Nie rezygnujcie za szybko!

 

Pomogą masaże relaksacyjne, ponieważ ograniczenie laktacji może się pojawić jako problem o podłożu nerwowym. Spokojnie Drogie Panie, na pewno wszystko będzie dobrze, jeśli przestaniecie się tak denerwować. Spokój i opanowanie to podstawa.

 

Istotne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu matki. Trzeba pić dużo wody, bo z czegoś to mleko musi przecież powstać (no i dieta odpowiednia musi być!)

 

Jeśli w dalszym ciągu pojawiają się problemy z laktacją, należy zwrócić się do odpowiedniej poradni laktacyjnej, gdzie nad wszystkim czuwać będą specjaliści.

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list