Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Fakty i mity, odc 5 - Czy w ciąży można ścinać lub farbować włosy?

W każdym przesądzie jest ziarno prawdy. O ile ścinacie włosów nie ma prawa nikomu zaszkodzić (chyba, że robicie to piłą spalinową lub kosiarką…), o tyle z użyciem farby do włosów, zwłaszcza mocnej lub taniej, warto się nieco wstrzymać przez jakiś czas.

 

Nie chodzi tu oczywiście o jakiś zabobon, ale kwestie zdrowotne. Na pewno zdajecie sobie sprawę z tego, że ludzka skóra posiada pewne możliwości absorpcji tego, z czym się zetknie. Wchłanianie działa w przypadku maści, kremów i innych kosmetyków, problem w tym, że nie wszystkie są wskazane w okresie ciąży.

 

Wiele farb do włosów, choć jest to zjawisko coraz rzadsze, zawiera amoniak, którego opary, wdychane przez kobiety w stanie błogosławionym, mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia ich i dzieci.

 

Jak temu zaradzić? Oczywiście można się powstrzymać od farbowania przez tych kilka miesięcy. Związki zawarte w farbach są groźne szczególnie w początkowy okresie, gdy ciało dziecka dopiero się kształtuje, więc dla niecierpliwych ważna okaże się informacja, że większość lekarzy zezwala na farbowanie włosów od drugiego trymestru.

 

Po drugie, istnieją rzecz jasna kosmetyki, które ze zawierają amoniaku i innych szkodliwych substancji. Można też skorzystać z naturalnych metod farbowania. W salonach fryzjerskich na pewno będą wykwalifikowani pracownicy, którzy mają możliwość stosowania tego typu środków. Pamiętajcie jednak, by zabiegi takie nie były zbyt częste i długotrwałe. To, że wy nie używacie niebezpiecznych związków, nie znaczy, że nie stosują ich na włosach kogoś siedzącego obok. Starajcie się korzystać wtedy z klimatyzowanych salonów.

 

Kolejną opcją jest farbowanie włosów, które nie obejmuje dotykania skóry głowy i barwienia włosów u nasady. Tzw. baleyage pozwala poprawić wygląd włosów minimalizując jednocześnie ilość środków nanoszonych na głowę, które mogą zostać wchłonięte przez skórę i drogi oddechowe.

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list