Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Fakty i mity, odc. 11 Ciąża i zwierzęta

Dość istotnym elementem naszego życia są zwierzęta. W Polsce żyją miliony psów i kotów, a także innych stworzeń - futerkowych, pierzastych i nie tylko. Od wielu lat sporo się mówi o zagrożeniach dla ciąży, wynikających z obecności zwierząt w domu… Straszy się przyszłych rodziców m.in. toksoplazmozą i listeriozą.

 

Nie ma w tym, rzecz jasna, kłamstw, może lekka przesada. Te choroby faktycznie mogą zagrozić dziecku, które rozwija się w łonie matki, jednak w dyskursie publicznym panuje przekonanie, jakoby tego typu dolegliwości pojawiały się tylko u ciężarnych kobiet. Zachorować może każdy, jednak dwie wymienione wyżej choroby niebezpieczne są przede wszystkim dla dzieci.

 

Tak więc, jeśli posiadacie  w domu kudłatego pupila, przeczytajcie tych kilka informacji, które dla Was przygotowaliśmy. Być może skłonią Was do wykonania dodatkowych, potrzebnych badań, uczulą na pewne sprawy, a przy okazji pozwolą na poznanie nowej porcji wiedzy i podzielenie się nią z innymi. Edukacja to ważna rzecz.


 

Toksoplazmoza

 

Z tą poważną dolegliwością związane są przede wszystkim koty. Choć pierwotniak wywołujący tą zakaźną chorobę obecny jest często w glebie i surowym mięsie, w kocich odchodach bywa go najwięcej. Te czworonogi są dla niego doskonałymi nosicielami, a o tym, że ich obecność w domu zawsze jest dość “inwazyjna”, wie każdy ich posiadacz. Trzeba się uzbroić w czujność.

 

Obecność zarażonego zwierzaka może wywołać, w skrajnych wypadkach, poronienie. Zarażone dziecko prawdopodobnie urodzi się chore. Skutkiem działania pierwotniaka może być wodogłowie, uszkodzenia wzroku…

 

Ważne by wcześniej zauważyć ewentualne objawy, zanim dojdzie do przeniesienia choroby na dziecko. Objawy często przypominają mocne przeziębienie, pojawiają się bóle mięśni, głowy, czasami gorączka.

 

Na szczęście dzisiejsza medycyna, jeśli tylko chorobę wykryje się odpowiednio wcześnie, pozwala powstrzymać jej rozwój lub zminimalizować negatywne skutki działania pierwotniaka.

 

Listerioza

 

Listerioza to druga groźna choroba, którą można się zarazić za pośrednictwem zwierząt, dość często psów (ale nie tylko). Bakteria, która ją wywołuje, często występuje także w surowej, niemytej żywności.

 

Jest o tyle niebezpieczna, że u osób dorosłych przebiega raczej bezobjawowo, czasem tylko ujawniając się w postaci dolegliwości grypo-podobnych.

 

Choroba ta może doprowadzić do uszkodzeń w mózgu dziecka. Częstym powikłaniem jest zapalenie opon. Pojawiają się także wady wzroku, poważne zmiany skórne oraz uszkodzenia niektórych organów wewnętrznych - m.in. płuc. Choroba może również. w skrajnych przypadkach,  prowadzić do zgonu płodu lub poronienia.


 

Jak zapobiegać?

 

Jak zabezpieczyć się przed tymi chorobami? Jeśli planujecie ciążę spróbujcie sprawdzić, czy nie jesteście na nie podatki. Wielu ludzi okazuje się wyjątkową odpornością, jednak gdy tylko zauważycie coś niepokojącego - warto wykonać odpowiednie badania.

 

Na pewno znana wam jest maksyma “Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Co zrobić, by ustrzec się przed chorobami? Przede wszystkim higiena i ostrożność. Starajcie się po każdym głaskaniu zwierzęcia, po każdym bezpośrednim kontakcie myć ręce. Ograniczcie nieco Waszą styczność z pupilem, jednak bez przesady w tym względzie.

 

W przypadku żywności - doskonałym sposobem jest dokładne mycie wszystkich warzyw i owoców, a także ograniczenie spożycia surowych potraw.

 

Dla dobra czworonogów

 

Niezwykle ważne jest to, by nie pozbywać się zwierzęcia. Nawet jeśli zarazicie się chorobą, współczesna medycyna potrafi zahamować jej rozwój w większości przypadków. Zwierzęta są jak członkowie rodziny, czują, myślą i kochają Was. Dziecko, które pojawi się za jakiś czas, będzie w nich miał przyjaciół. Pamiętajcie o tym!

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list