Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Czy po urodzeniu dziecka dieta matki się zmieni?

Podobnie jak to było w czasie ciąży, również w okresie karmienia dziecka mlekiem matki, kobieta musi przestrzegać konkretnych zaleceń dietetyka. Mają one niebagatelny wpływ na zdrowie, a nawet życie niemowlęcia. Na szczęście wraz z upływem czasu dieta będzie się zmieniać. My opiszemy główne zasady pierwszych kilku miesięcy.

 

Jak katarynka powtórzymy raz jeszcze, że wszystko co zje mama, trafi wraz z mlekiem do układu trawiennego dziecka. żołądek noworodka jest bardzo mały i dostosowany tylko do pokarmów płynnych, na dodatek w określonym składzie. Nie wszystko toleruje i trzeba uważać. Na przeciery warzywne i kaszki przyjdzie pora dopiero za około pół roku…

 

Co należy ograniczyć?

 

Na pierwszy rzut idzie alkohol. Z oczywistych względów. Rzecz jasna możecie już sobie pozwolić na małe piwo czy lampkę wina, ale pamiętajcie, że alkohol w mleku utrzyma się przez najbliższą godzinę. Przed zażywaniem tej “przyjemności”, spróbujcie odciągnąć trochę pokarmu dla dziecka.

 

Uważajcie na warzywa strączkowe, takie jak fasola czy bób oraz kapustę. Mogą powodować u dzieci wzdęcia i biegunki. Dozwolone są już po kilku miesiącach, o ile nie będą powodowały żadnych niepokojących objawów.

 

Podobnie zadziałają ostro przyprawione potrawy, chilli, duża ilość pieprzu.

 

Cytrusy i truskawki, choć zdrowe dla Was, dziecko mogą uczulać. Poczekajcie z nimi jeszcze kilka miesięcy. Co najmniej.

 

Ograniczcie kawę, a także duże ilości cukru i sztucznych barwników. Nie są wskazane słodkie, gazowane napoje, słodzone soki, wszelkiej maści łakocie i…. fast food’y.

 

Co można jeść?

 

W największym skrócie: pełnowartościowe pożywienie: ciemne pieczywo, białe i czerwone mięso (zawierają żelazo), warzywa takie jak: brokuły, ziemniaki, marchew i buraczki. Możecie sobie pozwolić na nabiał, który wzbogaci waszą dietę o wapń.

 

Do listy dopisać możecie spokojnie ryby morskie i oleje roślinne. Nie powinno zabraknąć owoców, wśród których prym mogą wieść jabłka i banany.

 

Choć ten zestaw może się Wam wydawać uboga, jednak to tylko początek tego, co możecie, bez większych obaw, spożywać przez cały okres karmienia.





 

Uwaga! Jeśli sporo przytyłyście w czasie ciąży, nie próbujcie na siłę się odchudzać. Ograniczając dietę pozbawiacie siebie i dziecka wielu składników. Inna rzecz, że gdy organizm zacznie spalać tłuszcz w dużych ilościach, mogą się z niego uwalniać szkodliwe dla dziecka substancje.

 

Dieta dla kobiet cierpiących na cukrzycę lub inne przewlekłe choroby, powinna być ustalania indywidualnie, w oparciu o dotychczasowe nawyki żywieniowe oraz konsultacje z lekarzami.

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list